Sat, 06 Apr | Minimum Waste

Minimum waste - maximum taste: Restlos Glücklich

Registration is Closed
Minimum waste - maximum taste: Restlos Glücklich

Čas a místo

06 Apr 2019, 11:30
Minimum Waste, Zlatnická 12, Nové Město, Česko

O události

CZ:

Máme tu další akci z naší oblíbené série Minimum waste - maximum taste! Pozor, kuchaři k nám tentokrát dorazí až z Berlína! Není to nikdo jiný než zero waste bistro a nezisková organizace Restlos Gluecklich. Jejich cíl je jendoduchý: aby si lidé vážili jídla víc a neplýtvali jím.

Vaří výhradně z potravin, které by supermarkety jinak vyhodily a na hosty mají jediný požadavek: aby po sobě na talíři nic nenechali.

Vařit bude známá berlínská kuchařka Ines Lauber, která vám ukáže jak vařit ze (skoro)odpadu a zužitkovat přitom suroviny na maximum a nic nevyhodit. Mezitím bude povídat Hanna Legleitner z týmu Restlos Gluecklich k tématu potravinového odpadu.

AKCE BUDE PROBÍHAT V ANGLIČTINĚ.

__

ENG:

We have another Minimum waste - maximum taste event here! Guess what - the chefs are coming all the way from Berlin here! It’s a zero-waste bistro and an NGO focused on food waste Restlos Gluecklich! Their goal is simple: they want people to appreciate food more and waste less.

They cook from rescued food from supermarkets and they only ask their guests one thing: to leave nothing on their plates.

The food will be prepared by a well-known Berlin chef Ines Lauber, who will show you how to cook from (almost)wasted food and how to use the ingredients on maximum and not waste anything. Meanwhile, Hanna Legleitner from the Restlos Gluecklich team will talk about food waste.

THE EVENT IS IN ENGLISH.

Sdílení | Share